Biuro PrasoweBiuro PrasoweNauka
HomeZdrowieOnkologiaOnkologia

Pfizer ma niebagatelny udział w leczeniu chorób onkologicznych. Tylko w ciągu 2021 roku na całym świecie odnotowano 14,1 miliona nowych przypadków i 8,2 miliona zgonów związanych z rakiem. Oczekuje się, że do 2040 roku liczba nowych zachorowań wzrośnie do 27,5 mln rocznie, a liczba zgonów związanych z nowotworami sięgnie 16,3 mln.

Od wielu lat skupiamy się na rozwoju najnowocześniejszych terapii w zakresie najczęstszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów, takich jak hormonozależny rak piersi, niedrobnokomórkowy rak płuca, rak nerki, pęcherza moczowego, nowotwory podścieliska przewodu pokarmowego [GIST], ostra białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka szpikowa. Intensywnie prowadzimy także badania w szeregu nowych wskazań, jak szpiczak plazmocytowy czy rak gruczołu krokowego.

W Polsce nasza działalność w obszarze onkologii skupia się na dostarczaniu terapii w pięciu obszarach zaawansowanych chorób nowotworowych – przewlekłej białaczki szpikowej, białaczce limfoblastycznej, hormonozależnego raka piersi HR+/HER2-, raka nerki oraz niedrobnokomórkowego raka płuca.

 

Nasze przełomowe terapie onkologiczne


W ostatnich latach można zaobserwować ogromne postępy w onkologii, oparte przede wszystkim na coraz bardziej precyzyjnej i zindywidualizowanej terapii. Dzięki temu coraz więcej chorych ma szansę na powrót do zdrowia lub dłuższe życie. Nasza firma ma znaczny udział w tym procesie. 

Jednym z naszych sukcesów i niewątpliwym przełomem w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca było odkrycie i rejestracja w 2012 roku pierwszego w grupie inhibitora ALK, dedykowanego pacjentom z rearanżacją genu ALK.

Innym przykładem innowacyjnych i przełomowych terapii Pfizer jest rejestracja w 2016 roku pierwszego w klasie inhibitora kinazy 4/6 zależnej od cyklin (CDK 4/6), stosowanego w leczeniu hormonozależnego raka piersi. Terapia w połączeniu z hormonoterapią podwoiła przeżycie chorych wolne od progresji nowotworu w porównaniu do standardowego leczenia. Rozwój naszego leku oparty był na przełomowym odkryciu Leland H. Hartwella, Tima Hunta i Sir Paula M. Nurse’a, którzy prowadzili badania nad kontrolowaniem cyklu komórkowego oraz odkryli jego kluczowe regulatory, w tym cykliny. Odkrycie, uhonorowane w 2001 roku Nagrodą Nobla, pozwoliło stworzyć nowe metody w walce z rakiem, w tym inhibitory CDK 4/6.
 

Globalne partnerstwa


Choroby nowotworowe to trudny przeciwnik, dlatego w Pfizer łączymy swoje siły z medycznym środowiskiem akademickim, czołowymi placówkami ochrony zdrowia, partnerami społecznymi, a także rządami i przemysłem biomedycznym. Jesteśmy częścią sojuszu onkologicznego, który wykorzystując naukę i globalne zasoby, zapewnia pacjentom terapie wydłużające i znacznie poprawiające ich życie.
 

Współpraca na rzecz pacjentów


Pfizer nie tylko dokłada wszelkich starań, aby pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych, skutecznych terapii, programów lekowych, czy mogli brać udział w badaniach klinicznych. Doskonale wiemy, że choroby onkologiczne wpływają destrukcyjnie na psychikę czy finanse chorych i ich bliskich. Ściśle współpracujemy z fundacjami i organizacjami skupiającymi przedstawicieli środowisk medycznych i pacjenckich, a także docieramy do decydentów. 

W Polsce we współpracy z Fundacją Żyjmy Zdrowo prowadziliśmy kampanię „Wykorzystaj czas na życie”. Jej celem było pokazanie chorym, że warto znaleźć swój cel życia oraz nabrać zarówno motywacji do dalszej walki z chorobą jak i nadziei na całkowite wyleczenie.

Obecnie, w partnerstwie z Fundacją Spa4Cancer oraz Federacją Stowarzyszeń Amazonki rozpoczęliśmy kampanię „Masz wybór”, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy pacjentek z hormonozależnym rakiem piersi i edukacja tej grupy oraz wsparcie w procesie leczenia.

Dane na podstawie
Pfizer | Pfizer 2020 Annual Review, str. 8, dostęp 09.2022.
Oncology: Cancer Drug Pipeline and Clinical Trials | Pfizer, dostęp 09.2022.
Cancer Global Footprint | Pfizer | Pfizer, dostęp 09.2022.
Xalkori, INN-crizotinib (europa.eu), dostęp 09.2022.
2001 Leland H. Hartwell, Tim Hunt, Sir Paul M. Nurse (noblisci.pl), dostęp 09.2022.
Global Cancer Facts and Figures 4th Edition, str. 8, dostęp 09.2022.
Oncology | Pfizer | Pfizer, dostęp 09.2022.

Biuro PrasoweNauka Zgłoś Działanie NiepożądaneInformacja MedycznaInformacja HandlowaDane Inspektora Ochrony Danych OsobowychOświadczenie dot. badań klinicznych Grant Seekers Media Polityka CiasteczekGlobalna Polityka PrywatnościLokalna Polityka PrywatnościNota PrawnaSitemap Business to Business

PP-UNP-POL-0097

© Pfizer Polska 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.